Зъбни импланти и видове имплантологично лечение

Зъбни импланти и видове имплантологично лечение

 

Кои са най-добрите зъбни импланти и протези и как да намерим добър имплантолог в София – най-честите въпроси от пациенти, на които д-р Симеонов отговори в специално интервю.

 

Д-р Радослав Симеонов, основател и собственик на специализираната клиника за зъбни импланти Дентатайм в София, направи специално участие в БТВ новините и новия здравен сайт на медията по темата за различните видове имплантологично лечение и за кого е подходящо. 

“Основната и най-съществена разлика, която отличава двата вида имплантологично лечение, е именно конструкцията, която се поставя върху тях. Начинът на закрепване определя и съответното решение като “снемаемо” или “фиксирано” (не се сваля). Зъбните импланти с мостове представляват фиксирано решение, при което надграждащата конструкция, а именно зъбният мост, е трайно закрепен за имплантите, чрез циментиране (залепване) и не се сваля от пациента. Това е най-съществената разлика със зъбната протеза, която подлежи на сваляне и задължително почистване.”

По-долу сме публикували двата линка към материалите, както и пълния текст с въпросите и отговорите в интервюто. Кога лечението е трайно, за цял живот, кога конструкцията подлежи на сваляне и как да изберете добър имплантолог в специализирана клиника, вижте повече в материалите.

добър имплантолог

Линк към статията: BTV новините 

Линк към интервюто: Светът на здравето 

Пълен текст на интервюто:

Д-р Симеонов, какви са съвременните възможностите за възстановяване на зъбите при пациенти, загубили всичките си зъби или при частична липса на зъби в горна или долна челюст?

Редица пациенти губят всички или голяма част от зъбите си поради най-различни причини свързани с възпаление, заболяване, напреднал пародонтит, травма, наследствени или други фактори. Зъбните импланти са най-добрият избор за заместване на липсващите зъби в случаите на тотално или частично обеззъбяване на горна и долна челюст. 

Съвременната дентална имплантология се развива много бързо и предлага качествено, сигурно и дълготрайно решение на проблемите, произтичащи от липсата на зъби, болки и затруднено хранене, редица естетични проблеми, както и нарушения в говора и общуването. Когато на дадена челюст липсват или предстои изваждане на всички зъби, съществуват само два варианта за по-дълготрайно възстановяване  – със зъбни импланти с фиксирани мостове или със зъбна протеза закопчана върху зъбни импланти.

Разкажете ни повече за двата вида лечение, базирани на зъбни импланти, какви са основните разлики?

Въпреки че и при двата вида лечение, става дума за поставяне на зъбни импланти, при тях има някои доста съществени разлики, свързани с начина на закрепване, материалите за изработка, а също и с фактори като време и цена на лечението. 

Основната и най-съществена разлика, която отличава двата вида имплантологично лечение, е именно конструкцията, която се поставя върху тях. Начинът на закрепване определя и съответното решение като “снемаемо” или “фиксирано” (не се сваля). 

Зъбните импланти с мостове представляват фиксирано решение, при което надграждащата конструкция, а именно зъбният мост, е трайно закрепен за имплантите, чрез циментиране (залепване) и не се сваля от пациента. Това е най-съществената разлика със зъбната протеза, която подлежи на сваляне и задължително почистване. 

Протезата върху 4 импланта се закрепва с  „копчета“, известни като „тик-так”. С тяхна  помощ се получава временно „закопчаване” върху имплантите, чрез тефлонови уплътнения и метални капачки, които се намират в нейната вътрешната част. Искам да наблегна именно на думата “временно”, защото много пациенти, преди да ни потърсят, не знаят, че тя не е постоянно, фиксирано решение, каквото те често очакват. Тъкмо обратното, протезата е  подвижна, снемаема и трябва да се сваля, за да се почиства.

Тази основна разлика има огромно значение, защото всяка една протеза, която се явява подвижна по своята същност носи редица неудобства и със сигурност не може да достигне комфортът, който предлагат системите със зъбни импланти и мостове. При тях закрепването е окончателно, не се свалят и усещането при хранене е идентично с това на естествените зъби. 

Дълготрайността на фиксираното лечение с мостове върху импланти определя и другата съществена разлика между тези два вида имплантологични решения, а именно цената. Зъбната протеза трябва да се приема по-скоро като бюджетно решение. При нея цената е доста по-ниска, защото включва пластмасова подвижна протеза, която от своя страна е много по-евтина от зъбните конструкции с мостове и корони, които са изработени от по-висок клас трайни материали  – металокерамика, циркониеви корони .  

Какви са предимствата на зъбните импланти с мостове пред протезата закопчана върху зъбни импланти?

Зъбните импланти с мостове, в двете им най-разпространени системи – с едночастови зъбни импланти с незабавно натоварване и с двучастови зъбни импланти (класически), са лечение, което е подходящо както за възстановяване на горна  и долна челюст, така и при частична загуба на зъби. За сравнение, най-голяма успеваемост при лечението с протеза върху 4 импланта, се постига при прилагането му основно на долна челюст. 

Зъбните импланти с мостове обаче, са дълготрайно решение за цял живот –  не само функционално, но и цялостно естетично решение. Те са най-добрият съвременен метод за заместване на един или повече липсващи зъби и представляват най-краткия и ефективен път към пълно възстановяване на дъвкателната функция и естетиката, независимо от възрастта на пациента. Конструкциите тип мост, се поставят и не се свалят – това е тяхното ключово предимство. Веднъж поставени, на пациента се налага да посещава имплантолога само за профилактичен преглед.

Зъбната протеза върху импланти е предпочитана преди всичко  от пациенти, които вече имат зъбни протези. При нея подвижността е намалена драстично в сравнение с традиционните зъбни протези и като решение допринася много повече за комфорта, естетиката и самочувствието на пациента, отколкото стандартните плакови протези. При протезата върху импланти се налага също така, и смяна на тефлони, които са консуматив. При различните пациенти, периодът на подмяна може да варира между 3 до 4 и 6 до 8 месеца. Това представлява и допълнителен разход за пациента. 

При нас, в Дентатайм изборът на имплантологична система при отделните пациенти се взима след обстойна оценка най-вече на индивидуалното общо здравно състояние на пациента и съответно на липсата, или наличието на достатъчно кост в областта на поставяне на зъбните импланти. Ние работим и със система за възстановяване с едночастови зъбни импланти с незабавно натоварване, която е подходяща за широка група от пациенти, дори и за хора, на които вече е отказвано традиционно имплантологично лечение – пушачи, диабетици, с липса на кост и др.

Каква е ролята на времето като фактор за възстановяване, имплантираните пациенти след колко време могат отново да се хранят и да говорят нормално?

Методиката за бързо заместване на липсващи зъби по системата за поставяне на едночастови импланти с незабавно натоварване, позволява цялостното лечение да се извърши за максимум 1 работна седмица. Това означава, че най-често в рамките на 3 до 5 работни дни, на нашите пациенти се поставят необходимият брой зъбни импланти на горна и долна челюст, върху които се закрепват (циментират) неподвижни конструкции-металокерамични и циркониеви мостове и корони. Това, както вече споменах са трайно закрепени конструкции, които не се свалят. 

Това е възможно най-бързото решение, което съвременната дентална имплантология може да предложи. Имплантите са имедиатни и позволяват имплантирането им веднага след екстрахирането на зъбите, като всичко става с една единствена хирургична интервенция. Разбира се, има някои общи препоръки, които се дават за орална хигиена, диета в първите седмици и пациентите се наблюдават от лекуващия дентален лекар. 

Ако пациентът избере възстановяване с протеза върху 4 импланта, лечението ще е по-продължително и може да обхване общо от 15 до 30 работни дни с изработката на протезата.  

Другата система на лечение, с класически зъбни импланти, отнема от 2 до 3 месеца при възстановяване на долна челюст, и от 4 до 6 месеца за горна челюст. Това е свързано със спецификата на самите двучастови импланти, тъй като тяхното „вкостяване“ протича по-бавно и пациентите трябва да носят най-често подвижни  временни конструкции, до поставянето на окончателните при завършване на лечението. Ако се наложи добавяне на кост – синус лифт и др., тогава и хирургическите интервенции ще са повече, и продължителността на лечението може да достигне до 1 година или дори 1 година и половина.

Какво трябва да знаят пациентите за избора на имплантологично лечение?

Най-важно е изборът да бъде направен от опитен дентален имплантолог и по възможност, лечението да бъде проведено в специализирано заведение. Дентатайм е специализирана имплантологична клиника и при нас успеваемостта на лечението със зъбни импланти е над 98%. За всеки пациент изготвяме индивидуален лечебен план след изключително задълбочен анализ, на базата, на който избираме и най-подходящата имплантологична система за конкретния случай.

Винаги се съобразяваме с общото здравословно състояние на пациента и обективната клинична ситуация в устата, защото целта ни не е само да му поставим зъбни импланти, но и да подобрим общото му здравословно състояние и да възвърне нормалното си самочувствие, говор, начин на хранене и не на последно място, усмивка. Понякога насочваме пациентите и към други подходящи специалисти, защото загубата на зъби и състоянието на костта често се оказват свързани и с други хронични заболявания, които пациентът има и трябва да бъдат адресирани навреме. 

За нас е важна и връзката, която изграждаме и след това поддържаме с пациентите си. Проследяваме как функционира дъвкателната система след имплантиране с контролни и профилактични прегледи, и се стремим да им помагаме да продължат да поддържат в добра форма оралното си здраве и след възстановяването със зъбни импланти.