Имплантология
Дентална имплантология
Поставяне на зъбни импланти
За разлика от поставянето на зъбен мост, при който се изпиляват зъбите, а костта под моста продължава да се топи (резорбира) и след време може да доведе до загубата на изпилените зъби, денталните импланти са най-модерното и ефективно решение, което ограничава загубата на кост, произтичаща от липсата на зъб.
6 ключови предимства на зъбните импланти
Видове зъбни импланти
В имплантологична клиника Дентатайм работим с два вида зъбни импланти – базални (едночастови) и класически (двучастови):
Базални импланти
БАЗАЛНИ (БИОКОРТИКАЛНИ) : Това са едночастови титаниеви импланти изработени от високоустойчива на фрактуриране, биосъвместима титаниева сплав Ti6AL4V ELI, известна като “Клас 5”. Отличава се с превъзходни механични и химични свойства, много устойчива на корозия, осигуряваща 25% по-висока стабилност от чистия титан. Покрити са с иновативната за денталната имплантология No-Itis® защита, която държи бактериите на разстояние и предпазва от пери-имплантит.
Базалните импланти представляват изкуствен титаниев корен, поставен в дълбоките (базални/кортикални) части на костта, върху които се закрепват коронки или мостове. Протоколът за работа с тези импланти изисква те да бъдат натоварени веднага в рамките на 3-5 дни, без отлагане. Затова те се наричат още имедиатни базални импланти с корони за 3 дни (бързи, експресни зъбни импланти). Така пациентът получава напълно функционално решение в рамките на 3-5 дни. Прилагат се при пациенти с голяма резорбция (стопяване) на костта и при заместване на липсващи зъби на цели челюсти. Начинът на поставяне на базалните (кортикални) импланти и революционната им форма дават възможност да се използват при пациенти, на които им е отказано лечение с конвенционални, двучастови импланти (класически импланти).
Класически зъбни импланти
КЛАСИЧЕСКИ: двучастови титаниеви импланти, които представляват изкуствен титаниев корен, поставен в спонгиозната (средната) част на костта, върху който се закрепват коронки или мостове. Особеното тук е, че за поставянето на тези импланти се изисква определен минимален обем кост, а при много от пациентите се наблюдава резорбция на костта, което налага костна аугментация. Това е хирургична интервенция, при която се добавя изкуствена или естествена (от други части на тялото на пациента) кост с цел увеличаване обема на костта, необходима за поставяне на двучастов имплант. В областта на горната челюст в близост до синуса, най-често се налага повдигането на синусната мембрана чрез добавяне на кост – синус-лифт. Този вид импланти се поставят при заместване на един или група липсващи зъби. Двучастовите импланти изискват остеоинтграция от 3 до 6 месеца преди да се поставят корони върху тях.
Протеза върху 4 импланта
ПРОТЕЗА ВЪРХУ 4 ИМПЛАНТА – дори в краен стадий на обеззъбяване и липса на кост, екипът на клиника Дентатайм предлага имплантологично решение – фиксирана конструкция само върху 4 импланта тип All-on-4. Този вид зъбна протеза се препоръчва и при пациенти с противопоказания за костна аугментация (добавяне на кост) или с остеопороза и/или диабет.